آیا واقعاً فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می کنیم؟

آیا واقعاً فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می کنیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : ۱۶ , مرداد , ۱۴۰۲ ۱ نظر ۳۳۳ بازدید زمان مطالعه ۸ دقیقه پادکست به زودی

در نهایت، تصور اینکه انسان تنها از ۱۰ درصد از مغز استفاده میکند نه تنها نادرست، بلکه نامربوط است.ذهن فوق‌العاده انعطاف پذیر است و می‌تواند زمانی که منطقه‌ای از بین می‌رود یا آسیب می‌بیند، دوباره مسیرهای عصبی جدید ایجاد کند. حتی اگر بخشی از مغز آسیب دیده یا برداشته شود، ذهن می تواند راهی برای کار با حداکثر ظرفیت خود پیدا کند.

 

واقعاً از چند درصد ظرفیت کل مغز خود استفاده می کنیم؟

در سال ۱۹۳۶، لوول توماس، نویسنده آمریکایی، با اشاره بر مقدمه‌ای بر کتاب دیل کارنگی با عنوان «چگونه دوستان جدید به دست آوریم و بر مردم تأثیر بگذاریم» گفت: «پروفسور ویلیام جیمز از هاروارد می گویید که انسان تنها ۱۰ درصد از کل توانایی معز خود استفاده میکند”

 

این ایده تقریبا مورد قبول همه بود و برخی افراد بعداً ادعا کردند که انسان ها تنها از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می کند. اما آیا این حقیقت دارد؟

مغز

 

در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا جیمز، که پدر روان‌شناسی آمریکایی به حساب می‌آید، این بیانیه را تائید میکند یا خیر، مسلم است که بی شک نادرست است.. ارین هخت(Erin Hecht)، استادیار علوم اعصاب تکاملی در دانشگاه هاروارد، به لایو ساینس گفت: ما همیشه از تمام مغز خود استفاده می‌کنیم.

 

جولی فراتانتونی، عصب شناس شناختی و رئیس عملیات پروژه سلامت مغز در دانشگاه تگزاس در دالاس، می گوید: «این یک افسانه خنده دار است که ما از ۱۰ درصد ذهن خود استفاده میکنیم در حالی که او حتی مطمئن نیست که ۱۰٪ به حجم یا چه چیز دیگری اشاره دارد: “آیا ۱۰٪ متابولیسم انرژی است؟ آیا ۱۰٪ فعالیت الکتریکی است؟ آیا ۱۰% سطح اکسیژن خون است؟” این افسانه آنقدر فراگیر است که تمامی پژوهشگران در مورد آن می پرسند. هخت گفت: «در کلاس‌های من، هر زمان که کسی این افسانه را مطرح می‌کند، من می‌گویم: «اگر فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می‌کنید، احتمالاً باید به یک دستگاه تنفس مصنوعی متصل شده باشید».

 

مغز

هخت فعالیت مغز را به قلب در زمانی که بدن در حالت استراحت است تشبیه کرد. قلب حتی اگر با حداکثر ظرفیت خود کار نکند به پمپاژ ادامه می دهد. به همین ترتیب، کل مغز و سلول‌های آن، به نام نورون‌ها، همیشه حتی در سطح پایه فعال هستند. او می‌گوید: نرون‌ها باید در سطح پایه فعال باشند تا خود را سالم نگه دارند.

 

طبق گفته فراتانتونی و هخت ، در حالی که مغز به مناطق مجزا طبقه بندی می شود، این اندام از طریق شبکه های مختلف عمل می کند. هیچ منطقه ای هرگز به تنهایی عمل نمی کند. فراتانتونی شبکه حالت پیش فرض را مثال زد که شامل چندین حوزه شناختی برای پردازش فکر و تعاملات اجتماعی است.

 

بنابراین، چگونه متوجه شویم که کدام بخش های مغز فعال هستند؟ بهترین ابزاری که برای اندازه گیری فعالیت مغز داریم، تصویربرداری مغناطیسی عملکردی (fMRI) است. این تکنیک تصویربرداری عصبی به کسی نیاز دارد که در حالی که به محرک های مختلف پاسخ می دهد، در یک اسکنر لوله مانند دراز بکشد. این اسکنر تغییرات جریان خون در مغز را اندازه گیری می کند که نشان دهنده افزایش مصرف انرژی در مناطق مختلف است.

 

هخت می گوید: “ایده این است که بخش هایی از مغز که خون بیشتری دریافت می کنند، انرژی بیشتری می سوزانند و بنابراین، از نظر عملکردی با هر چیزی که شما به آن فکر می کنید درگیر می شوند.”

 

مغز ما منابع کمتری را برای مهارت هایی که به خوبی می شناسیم جذب می کند. وقتی یک مهارت را تمرین می کنیم، مغز ما به چند روش قابل مشاهده تغییر می کند. به گفته هخت اول، بافت مغز مرتبط با نواحی آن مهارت از نظر فیزیکی بزرگ می شود. او می‌گوید محققان فرض می‌کنند که این رشد ممکن است از شاخه های نورون‌هایی باشد که برای اتصال به نورون‌های همسایه منشعب می‌شوند، یا از افزایش عروقی که جریان خون بیشتری را تسهیل می‌کند. بنابراین در عین حال، هر چه مغز در یک مهارت بیشتر خبره باشد، ذهن کارآمدتر است و انرژی کمتری نیاز دارد.

 

به عبارت دیگر هخت می گوید: هر چه در کاری که در حال یادگیری انجام دادن آن هستید مهارت بیشتری پیدا کنید، مغز شما کمتر فعال است.

مغز

 

فراتانتونی گفت: انرژی ذهنی یا تلاش آگاهانه ای که برای تکمیل یک کار صرف می شود، راه موثر برای اندازه گیری میزان استفاده شخصی افراد از مغزشان است. از آنجا که نمی توان انرژی ذهنی را به صورت علمی آزمایش کرد، این معیار امکان گیری را فراهم می کند.

 

“حدس می زنم راه بهتری برای فکر کردن در مورد آن باشد، آیا می دانید ظرفیت ذهنی شما چقدر است؟” او به  لایو سانس Live Science گفت. “چه کاری می توانید انجام دهید تا به پتانسیل کامل تر خود برسید؟” از نظر هخت، پاسخ این است که هر مهارتی را که پرورش می دهید، با پشتکار تمرین کنید تا در ان خبره شوید.

 

در نهایت، تصور اینکه انسان تنها از ۱۰ درصد از مغز استفاده میکند نه تنها نادرست، بلکه نامربوط است. هخت اشاره کرد که حتی پس از یک آسیب ناتوان کننده یا سکته مغزی، برخی از افراد می توانند توانایی های خود را “با سایر قسمت های مغز که به نوعی عملکردها را بر عهده می گیرند” که ناحیه آسیب دیده کنترل کرده بود، تقویت کنند. ذهن فوق‌العاده انعطاف پذیر است و می‌تواند زمانی که منطقه‌ای از بین می‌رود یا آسیب می‌بیند، دوباره مسیرهای عصبی جدید ایجاد کند. حتی اگر بخشی از مغز آسیب دیده یا برداشته شود، ذهن می تواند راهی برای کار با حداکثر ظرفیت خود پیدا کند.

 

منبع: https://www.livescience.com/health/neuroscience/do-we-really-use-only-10-of-our-brains

  1. ۰

    سلام روز بخیر و سپاس فراوان از ارائه مطالب ارزنده علمی. با توجه به یافته های جدید و بعد از وارد شدن مبحث کوانتوم به دنیای علم ، بنطر میرسد کسانی که مغز را با آگاهی یکسان تصور میکنند دچار این اشتباه میشوند. والان بر همگان آشکار است که مغز فقط حکم یک آنتن در ابعاد وسیع گیرندگی را دارد و… . بنابراین طبق اظهار نظر تعدادی از دانشمندان از جمله پروفسور بروس لیپتون عزیز ،اکثر ما انسانها فقط در حد ۵% از خودآگاهی خود استفاده میکنیم ومابقی سکان در دست ضمیر ناخودآگاه مون هست. بنابراین اینجا توانایی ما در دسترسی به این میدان مطرح است و نه خود مغز که عضوی فیزیکی میباشد. و همین نقطه اشتباه کسانی است که میگویند انسان فقط از ۱۰% مغز خود استفاده میکند.البته همانطور که شما عزیزان مستضحرید دامنه این بحث بسیار طولانی و عمیق است و پیشنهاد میکنم دوستان علاقه مند به این مبحث شیرین و علمی، دوره مستند inner evolution که نوسط دکتر بروس لیپتون اجرا شده مشاهده نمایند. فوق العاده کاربردی علمی و جذاب است. باز هم از همه شما عزیزان همکار در این سایت تشکر و قدردانی میکنم که دامنه اطلاعات علمی ایرانیان عزیز را ارتقاء میبخشید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید
سلام جناب علیخانی و تیم زحمتکشتان سپاسگزارم بخاطر اینکه این توانایی و انگیزه را داشتی برای اول خودت که به موفقیت رسیدی و بعد ترویج ان در ایران به یاری خدا این سایت در مسیرم قرار گرفت و ۲ محصول سفارش دادم که همون روز اول اولین نتیجه رویت شد به حول و قوه الهی حتما در اینده نزدیک از نتایج خواهم گفت برای کاربران سایت که میشود .بازهم سپاسگذارم و امیدوارم در این مسیر موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذاریدامتیاز شما به این مطلب

train-your-brain.jpg


جست و جو

برای جست و جو کلمه مورد نظر را وارد کنید.

پیام های سیستم

چطور به جمع میلیونرها بپیوندید ؟ این سوالی است که خیلی از افراد از خود می پرسند؟

جورج کامل، یکی از مجریان برنامه «نمایش رمزی»، یک ویدیوی درباره افزایش تعداد میلیونرها منتشر کرده است. به گفته کامل، این جهش بواسطه جهش بزرگ در بازار سهام در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ است که در آن مارکت S&P 500 بزرگترین افت سالانه خود را که از سال ۲۰۰۸ ثبت کرده بود ، تقویت شده است.

۸+۸+۸ قانون موفقیت

همیشه گفتن راحتر از انجام دادن است. کار، خانواده، سلامتی و اهداف شخصی ما با هم رقابت می کنند. یافتن هماهنگی بین این اولویت ها یک چالش همیشگی است.

به همین دلیل است که قانون ساده و در عین حال موثر ۸+۸+۸ زندگی هزاران نفر را متحول کرده است. اختصاص ۸ ساعت به کار، وقت شخصی و استراحت باعث می شود تا انگیزه و موفقیت پایدارتر قابل دستیابی باشد. اجرای این قانون مستلزم تغییر در طرز فکر، تاکتیک های عملی برای هر حوزه زندگی و سازگاری با سبک زندگی شما است. بازدهی در سلامت روان، بهره وری، و تحقق بلندمدت آن را تبدیل به یک تغییر بازی ارزش کاوش می کند. در ادامه بخوانید تا بدانید چگونه قانون ۸+۸+۸ می‌تواند باعث بهبود پایدار زندگی شما شود.

۷ راه برای غلبه بر ترس از شکست

راه برای غلبه بر ترس از شکست

وقتی روی پروژه ای تلاش می کنید، و به افراد زیادی در مورد آن صحبت میکنید و شب ها بی خوابی می کشید و در تلاش هستید مسیر موفقیت را سپری کنید، شکست می تواند کوبنده باشد. اما اگر دائماً از نتیجه منفی می ترسید، نمی توانید به هدف خود برسید.

ممکن است شغل رویایی خود را از لیست اهداف خود خط بزنید چون با وجود شکست، تلاش بی معنی خواهد بود. ممکن است به یک رابطه امیدوارکننده پایان دهید زیرا اگر رابطه به خوبی پیش نرود از درد پس از جدایی می ترسید. در هر دوی این موارد، با ایجاد یک نتیجه بد می تواند شما را از دنبال کردن اهدافتان باز دارد.

چه در محل کار باشد چه در زندگی، طبیعی است که نگران این باشیم که آیا همه چیز درست می شود یا خیر. اما در واقع، طبق نظرسنجی که روی بیش از ۱۰۰۰ نفر انجام شد، مردم بیشتر از اینکه از عنکبوت ها، تنها ماندن در خانه و حتی ارواح می ترسند از شکست خوردن می ترسند.

اما اگر به ترس اجازه دهید به شما غلبه کند می تواند شما را ناتوان کند. مهم است که مراقب ترس‌های خود باشید تا تأثیر منفی بر زندگی شما نداشته باشند.

در ادامه روش هایی وجود دارد که به شما کمک میکند بر ترس از شکست غلبه کنید.

بهترین عبارت های تاکیدی برگفته از کتاب ۴ اثر از فلورانس اسکاول شین

فلورانس اسکاول شین (انگلیسی: Florence Scovel Shinn؛ ۲۴ سپتامبر ۱۸۷۱–۱۷ اکتبر ۱۹۴۰) هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا بود که در سال‌های میانی عمر خود تبدیل به یک معلم مذهبی تفکر نوین و نویسندهٔ متافیزیک شد. در محیط‌های تفکر نوین، شین به خاطر کتاب اولیه‌اش «بازی زندگی و چگونگی بازی کردن آن» (۱۹۲۵) شناخته می‌شود.

فلورانس اسکاول شین فلسفه خود را به این صورت بیان می‌کند:نیروهای نامرئی همواره برای انسان کار می‌کنند که همیشه خودش رشته‌ها را می‌کشد، اگرچه انسان از این موضوع آگاه نیست. اما به دلیل قدرت ارتعاش کلمات، هر چه انسان بیان می‌کند، شروع به جذب آن می‌کند.— بازی زندگی، فلورنس اسکوول شین

اپدیت مقاله: چگونه ذهنیت افراد ثروتمند را داشته کنیم ؟

افراد ثروتمندان از نظر عادت با بقیه افراد جامعه چه تفاوت هایی دارند؟ پس از مطالعه ۲۳۳ فرد ثروتمند و ۱۲۸ فرد فقیر به مدت پنج سال، توماس کورلی، حسابدار و برنامه ریز مالی، عادات موفقیت روزانه افراد ثروتمند را در کتاب خود به نام عادات ثروتمندان: عادت های روزانه افراد ثروتمند و موفق کشف کرد. از ۲۳۳ میلیونر، ۱۷۷ نفر خودساخته بودند و ۵۶ نفر از آنها پول خود را به ارث برده بودند.

برنده شدن در قرعه کشی

تأکیدات آلبوم ذهن خوداگاه و ناخودآگاه شما را با هم هماهنگ میکند و توانایی تجسم شما را برای برنده شدن افزایش میدهد .با این آلبوم ذهن شما کاملا با هدف برنده شدن هماهنگ خواهد شد و عمیقا برای پیروز شدن در قرعه کشی اعتقاد پیدا خواهید کرد.

انتشار مقاله: چگونه در شرایط سخت به خدا اعتماد کنیم؟

اعتماد به معنای باور قابل اطمینان به، حقیقت، توانایی یا قدرتی بالاتر از قدرت خودمان است. بنابراین، وقتی صحبت از اعتماد به خدا می شود، به معنای ایمان به قابل اطمینان به، کلام او، توانایی و قدرت او است. کتاب مقدس می گوید که خدا نمی تواند دروغ بگوید. او همیشه به وعده هایش عمل می کند و اینکه او شما را دوست دارد و خیری برای شما در نظر گرفته است. توکل به او به این معناست که آنچه را که او در مورد خودش، درباره جهان و درباره شما می گوید، درست است.

آپدیت مقاله: چطور قانون مقاومت را شکست دهیم؟

آیا وقتی سعی می کنید خواسته های خود را آشکار کنید و هیچ اتفاقی نمی افتد احساس ناامیدی می کنید؟

به نظر می رسد که یک نیروی نامرئی و بیرونی وجود دارد که به ما فشار می آورد و خواسته های ما را از ما دور میکند، اما در واقع مقاومت از درون می آید.

برای از بین بردن مقاومت ها، باید به درون نگاه کنید تا بفهمید چرا مانع رسیدن به خواسته های خود می شوید. شما باید با تغییر باورهای قدیمی مخرب و رها کردن وابستگی به نتیجه، قدرت خود را پس بگیرید. سپس با انجام اقدامات الهام‌آمیز و یافتن شواهد از قبلاً نشان داده شده اقدام کنید.

انتشار محصول : مراقبه نور

آیا در زندگی خود مشکلات جسمی دارید و احتمال می دهید به دلیل انسداد انرژی باشد؟

آیا بدون اینکه بفهمید چرا به سمت احساسات و واکنش های منفی گرایش دارید ؟

آیا می خواهید از نظر جسمی و عاطفی سالم و متعادل باشید، و روابط عالی با دوستان خود ایجاد کنید؟

اگر اینطور است از این مراقبه قدرتمند برای بازگرداندن تعادل به بدن، ذهن و روح خود استفاده کنید – هر ۷ مرکز چاکراها را باز ، درمان و متعادل کنید و به یک رابطه هماهنگ با خود و جهان برسید.

انتشار مقاله : چطور خواسته خود را متجلی کنیم؟ باید و نبایدها

جلی خواسته ها چیست؟

تجلی، به معنی تجربه چیزی است که می خواهید احساس کنید – و سپس زندگی و باور به آن تجربه به طوری که بتوانید آن را به صورت فیزیکی خلق کنید.

می‌توانید برای جذب هر چیزی که می‌خواهید را تجلی کنید، خواه یک تجارت موفق، سلامتی بهتر، یک رابطه یا حتی یک شی مادی.

گاهی اوقات ما چیزهایی فراتر از رویاهایمان آشکار می کنیم. بنابراین هنگام تجلی، مهم است که برای احتمالاتی که ممکن است رخ دهد اماده باشید. زیرا وقتی با انرژی محبت آمیز کیهان هماهنگ می شوید، هیچ محدودیتی برای آنچه می توانید جذب کنید وجود ندارد.

آپدیت مقاله : هفت بعد ذهن

بعد اول درون چیزهایی است که نمی توانید ببینید یا لمس کنید. داخل یک تکه میوه بعد اول است. بیرون یا سطح میوه بعد دوم است. درون بدن فیزیکی، زمین، یک درخت و یک سنگ – اینها همه در بعد اول قرار دارند. برای بیرون آوردن بعد اول، به سادگی میوه را باز کنید. بخشی که قبلاً دیده نشده بود و دست نخورده بود اما اکنون قابل مشاهده و محسوس است که به بعد دوم آورده شده است.

هفت بعد ذهن

هفت بعد ذهن- نقشه هستی و آگاهی

ساتگورو سیوایا سابرامونیاسوامی(سیوایا سابرامونیاسوامی یک رهبر مذهبی هندو آمریکایی بود که توسط پیروانش به گورودوا معروف بود. سوبرامونیاسوامی در اوکلند کالیفرنیا به دنیا آمد و در جوانی هندوئیسم را پذیرفت)، آگاهی را به هفت دسته تقسیم می کند که از درشت تا بسیار ظریف شامل می شود. دو مورد اول وجود فیزیکی را توصیف می کنند – درون و بیرون اشیا. بعد سوم سطح هوشیاری طبیعی بشر است که شامل افکار و احساسات درباره زندگی خود و دیگران است. بعد چهارم تا هفتم را می توان به عنوان قلمروهای درونی، عرفانی یا بالاتر آگاهی توصیف کرد. آنها در همه چیز هستند اما برای دسترسی مداوم به آموزش و تمرین نیاز دارند. این مقاله منحصر به فرد در ارائه راهنمایی در تلاش های ما برای دسترسی به حالات درونی آگاهی مفید است.

آیا واقعاً فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می کنیم؟

در نهایت، تصور اینکه انسان تنها از ۱۰ درصد از مغز استفاده میکند نه تنها نادرست، بلکه نامربوط است.ذهن فوق‌العاده انعطاف پذیر است و می‌تواند زمانی که منطقه‌ای از بین می‌رود یا آسیب می‌بیند، دوباره مسیرهای عصبی جدید ایجاد کند. حتی اگر بخشی از مغز آسیب دیده یا برداشته شود، ذهن می تواند راهی برای کار با حداکثر ظرفیت خود پیدا کند.

آپدیت مقاله : چطور به خواسته هایمان برسیم؟

وقتی میخواهید به این سوال پاسخ ‌دهید واقع‌بین باشید: از خودتان بپرسید در زندگیم “من الان کجا هستم؟” پاسخ صادقانه به این سوال روی کسب و کار و کل زندگی شما تاثیر دارد.

در کتاب از خوب به عالی، جیم کالینز داستان جیم استاکدیل، افسر ارتش آمریکا را روایت می کند که در طول جنگ ویتنام به مدت هشت سال اسیر بود و مرتباً شکنجه می شد. از استاکدیل پرسیده می شود کدام سربازها موفق به زنده ماندن شدند. استاکدیل پاسخ می دهد: پاسخ ساده است: خوشبین ها.

ورود به حساب کاربری

ایجاد حساب کاربری جدید