چه چیزی در این جهان واقعیت است؟

چه چیزی در این جهان واقعیت است؟
چکیده این مطلب : انتشار : ۲۹ , بهمن , ۱۳۹۵ 0 نظر ۱۰۴۳ بازدید

چه چیزی در این جهان واقعیت است ؟ حتی یک کودک سه ساله میداند چمن سبز است ، آسمان ابی است و برف سفید است.هر کسی که آگاه باشد میداند یک روز ۲۴ ساعت است و یک دقیقه ۶۰ ثانیه. با این حال افراد بسیار کمی وجود دارند که تعجب نمیکنند که ما واقعیت را […]

 

چه چیزی در این جهان واقعیت است ؟

حتی یک کودک سه ساله میداند چمن سبز است ، آسمان ابی است و برف سفید است.هر کسی که آگاه باشد میداند یک روز ۲۴ ساعت است و یک دقیقه ۶۰ ثانیه. با این حال افراد بسیار کمی وجود دارند که تعجب نمیکنند که ما واقعیت را از طریق حس هایمان تجربه میکنیم .

در یک دوره ای از مدرسه ما یاد گرفیتم که رنگ چیزی بیش از طول موج طیف های مختلف نور نیست که کاملا پیش پا افتاده به نظر میرسد اما آیا واقعا ما آن را به معنای واقعی متوجه شدیم ؟ این دلیل این است که ما رنگ های مختلف از اشیاء را اطرافمان میبینیم زیرا هر عنصری که طول موج را جذب میکند و ان را به اطراف منعکس میکند .به این فکر کنید : آیا واقعا در تاریکی میتوانید چمن را سبز ببینید ( خیر چون نور ندارد) درواقع شما فکر مکنید که میبیند زیرا از قبل میدانید چمن سبز است.

حدس میزنم شما در حال حاظر میدانید بسیاری از حیوانات کره زمین جهان را از طرق های مختلف از ما میبینند.به عنوان مثال : میگویند سگها برای دیدن برخی رنگ ها کور هستند و گاو فقط رنگ قرمز را درک میکند همانطور که مطالعات برای گربه ها نشان داده است انها یک دید بسیار قوی برای درک طیف UV  نور دارند .

بسیاری از چیزها اشعه UV  از خود منعکس میکنند که برخی از حیوانات قادر به دیدن انها هستند در حالی که ما نمیتوانیم ببینیم .رونالدو داگلاس استاد زیست شناسی از دانشگاه  لندن و همکار در نویسندگی میگوید ” آیا برخی از گلها که شهد دارند ممکن است اثری از ادرار حیوانات باشد “

همچنین گوزن شمالی و خرس قطبی  میتوانند  منعکس شدن اشعه UV  را ببینند اما روباه سفید نمیتوانند.

در مورد صداها چه اتفاقی رخ میدهد؟

همان داستان اینجا هم صدق میکند .حواس انسان بسیار محدود است و ما فقط میتوانیم صداهای بین محدوده  ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هزار را بشنویم اما برخی حیوانات توانایی شنیدن صداهایی با محدوده پایین و بالاتر را هم دارند .به عنوان مثال دلفین ها و خفاش ها نه تنها درک شنیدن صداهای بالاتر را هم دارند بلکه برای جهت گیری حرکت و برقراری ارتباط نیز استفاده میکننند .

بنابراین چه نگاهی به جهان واقعیت را مشخص میکند ؟ اگر حواس ما نامحدود بود ما چه جیزهایی میدیدیم ، میشنیدیم و درک میکردیم ؟

جهان به چشم انسان مانند یک تکه پازل تنها دیده میشود که هرگز کل یک تصویر را کامل نمیکند .حقیقت این است که اگر حواس ما نامحدود بود احتمالا مغز ما توانایی پردازش تمام اطلاعات اطرافمان را داشت مانند بصری ،صوتی ، دیگر  محرک های سیستم عصبی  که ما به سادگی دیوانه میشدیم .

واقعیت چیست؟

با این حال این به این معنی نیست که انسان محکوم به ماندن در این محدودیت است .آیا  قطعه پازل تنها میتواند جهان هستی را درک کند؟ شاید تا حدی پاسخ مثبت باشد اما به این معنی نیست که ما نمیتوانیم حواسمان را گسترش دهیم .ما داستان هایی از افرادی را توانایی های خاص را شنیده و دیده ایم  به عنوان مثال Ben Underwood ، معروف به پسر دلفین از کالیفرنیا که قادر به درک صداهای بالا است .

به غیر از حواس پنج گانه شناخته شده بشر دیگر ادراک ها هم درست هستند مانند درک زمان.

زمان یک خلق از ذهن انسان است و کاملا وابسته با درک ما دارد .احتمالا شما متوجه شده اید که برخی مواقع زمان بسیار زیادی را داشته اید اما ساعات و روز ها بسیار سریع تمام میشدند اما زمانی که خسته هستید و منتظر روز خاصی هستید دقیقه مثل ساعت میگذرد .این در حالات ذهنی ما تغییر ایجاد شده است .به نظر میرسد زمان به معنای واقعی کلمه وجود ندارد به عنوان مثال افرادی که تحت تاثیر مواد روان گردان هستند زمان را متوجه نمیشوند.

نکته ترسناک اینجا است که  ما حتی نمتوانیم تصر کنیم جهان چطور به نظر میرسد که این مانند یک سوال ابدی از ابدیت کیهان است.

بنابراین اگر ما نتوانیم تضمین کنیم که میتوانیم رنگ ها را ببینیم عطر و بوی و صدایی که میشنویم واقعی هستند یا نه چطور میتوانیم ادعا کنیم انها درست هستند یا اشتباه .نظریات و تفاسیر زیادی وجود دارد اما تنها چیزی که میتوان گفت این است که واقعیت آن چیزی است که در چشم بیننده است .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیداین مطلب را به اشتراک بگذارید 

اضافه به لیست علاقه مندی ها


جست و جو

برای جست و جو کلمه مورد نظر را وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

بازیابی رمز عبور

ایجاد حساب کاربری جدید