ضربه های دوگوشی چه هستند و چگونه کار میکنند؟

ضربه های دوگوشی چه هستند و چگونه کار میکنند؟
چکیده این مطلب : انتشار : ۱۵ , مرداد , ۱۳۹۵ 2 نظر ۳۰۳۱ بازدید

تعریف عمومی؟ ضربه های دوگوشی زمانی که همراه با محرک های صوتی باشد تغییراتی در فعالیت ها مغزی ایجاد میکند .وقتی  که یک فرد تحت تاثیر  صدای استریو یا هر دو تن صدای مختلف قرار گیرد ذهن یک ضربه دوگوشی تولید میکند و اینکه ذهن بین تن های مختلف پاسخ متفاوتی را میدهد .   […]

 

تعریف عمومی؟

ضربه های دوگوشی زمانی که همراه با محرک های صوتی باشد تغییراتی در فعالیت ها مغزی ایجاد میکند .وقتی  که یک فرد تحت تاثیر  صدای استریو یا هر دو تن صدای مختلف قرار گیرد ذهن یک ضربه دوگوشی تولید میکند و اینکه ذهن بین تن های مختلف پاسخ متفاوتی را میدهد .

 

و اما تعریف دقیق تری از ضربه های دوگوشی؟

ضربه های دوگوشی مربوط به شنوایی انسان میشوند که در ریشه ذهن اثر میگذارند.ضربه های دوگوشی به صورت آگاهانه شنیده میشوند زیرا محدوده شنوایی ذهن انسان بین ۲۰ تا ۲۰.۰۰۰ هزار هرتز است.که توسط بعضی از درمانگران برای درمان بیمارن به نام پیروی از فرکانس (در واقع گرایش ذهن برای درگیر شدن با فرکانس های خارجی ) استفاده میشود.

 

ضربه های دوگوشی چگونه روی مغز اثر میگذارند؟

زمانی که یک سیگنال از دو فرکانس مختلف برای هر گوش ارسال شود ذهن اختلاف فاز بین این سیگنال ها را تشخیص میدهد و زمانی که با هدفن یا اسپیکر ما این صدا ها رو میشنویم مغز در این میان این اطلاعات غیر عادی را پردازش میکند و ذهن یک بی نظمی را از این دو سیگنال دریافت میکند که این باعث میشود یک ضربه دوگوشی تولید شود که این باعث تغییر فرکانس های ذهنی میشود.ضربه های دوگوشی به عنوان یک ریتم در فرکانس های  متفاوت از طریق شنوایی شنیده میشوند.

 

ضربه های دوگوشی چگونه یک حالت خواب اور را ایجاد میکند؟

ضربه های دوگوشی به راحتی میتواند در فرکانس های پایین (کمتر از۳۰  هرتز ) شنیده شوند ( (Ostar 1973 این پدیده برای درک و اندازه گیری فرکانس های واکنشی که توسط ذهن تولید میشود است که این موقعیت هوشیاری انسان را تغییر میدهد.

 

بالاتر از ۴۰ هرتز امواج گاما         بالاترین فعالیت ذهنی مربوط به ، از جمله درک ،حل مسائل، ترس و اگاهی است.

۱۳ تا ۳۹ هرتز       امواج بتا  –      امواج فعال، مربوط به فعالیت های اضطرابی،و یا پارانویا (روان‌ گیسختگی پارانوئید) است

۷ تا ۱۳ هرتز         امواج الفا        امواج ارامش،امواج قبل از خواب و بعداز بیداری ،یا در حالت رویا دیدن

۸ تا ۱۲ هرتز         امواج موحسی  (حرکت ریتمی یا سنسوریموتور امواج)

۴ تا ۷ هرتز           امواج تتا          مدیتیشن عمیق  ، ارامش ، خواب REM

کمتر از ۴ هرتز     امواج دلتا        از دست دادن آگاهی بدن و خواب عمیق

تحقیقات روز به روز گزارش میدهند که تغییراتی را در هوشیاری با استفاده از ضربه های دوگوشی میتوان ایجاد کرد.

اثرات درونی از گوش دادن به ضربه های دوگوشی ممکن است ارامش بخش یا تحریک کننده باشد که این بسته به فرکانس دریافتی دارد.ضربه های دوگوشی دلتا (۱ تا ۴ هرتز) و تتا (۴ تا ۸ هرتز) گزارش شده است که ارامش بخش،و باعث افزایش خلاقیت، میشوند که برای کمک به خواب رفتن استفاده میشود.ضربه های دوگوشی در فرکانس الفا (۸ تا ۱۲ هرتز) و بتا( ۱۶ تا ۲۴ هرتر) گزارش شده است که باعث افزایش هوشیاری و بهبود حافظه همراه است.

 

خلاصه این مطلب به زبان ساده؟

وقتی که تن ها توسط کانال های چپ و راست از طریق هدفن و اسپیکر به گوش میرسد تغییراتی را در فعالیت های مغز ایجاد میکند .و اگراین تن ها در فرکانس های مختلفی باشند ذهن وابسته به فرکانس مختلف تغییر خواهد کرد.

تربیت ضمیر ناخوداگاه

مقالات رایگان

کتاب رایگان

ویدئو رایگان

  1. ۰
    eng_farshad

    میشه آلبوم هایی که ضربه های دو گوشی هستند به جای هدفون از هندزفری استفاده کرد؟؟؟؟؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیداین مطلب را به اشتراک بگذاریدامتیاز شما به این مطلبجست و جو

برای جست و جو کلمه مورد نظر را وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

ایجاد حساب کاربری جدید