آیا ناخوداگاه میتواند رویاهای شما را کنترل کند؟

آیا ناخوداگاه میتواند رویاهای شما را کنترل کند؟
چکیده این مطلب : انتشار : ۱۴ , مهر , ۱۳۹۶ 2 نظر ۸۷۱ بازدید

همه ما قبل از این رویاهایی رو دیده ایم. مهم نیست که شما چه کسی هستید، یک دانش آموز، یک دکتر، یک کارآفرین، رئیس جمهور یک کشور و یا یک زن خانه دار، شما در حالی که خواب بودید رویا دیده اید.   ناخوداگاه چگونه کار میکند؟ اولا باید بدانید که ذهن ناخودآگاه شما نقش […]

 

همه ما قبل از این رویاهایی رو دیده ایم. مهم نیست که شما چه کسی هستید، یک دانش آموز، یک دکتر، یک کارآفرین، رئیس جمهور یک کشور و یا یک زن خانه دار، شما در حالی که خواب بودید رویا دیده اید.

 

ناخوداگاه چگونه کار میکند؟

اولا باید بدانید که ذهن ناخودآگاه شما نقش مهمی در شکل دادن رفتار شما، تعیین شخصیت شما، مدیریت افکار شما و در نهایت تعیین نحوه زندگی شما در لحظات بیداری دارد.

اکثر مردم نمی دانند که ذهن ناخودآگاهشان چگونه کار می کند و یا چگونه می تواند بر زندگی آنها تاثیر بگذارد. برای تعریف ناخوداگاه در یک واژه ساده، ذهن ناخودآگاه ما درست مثل یک بانک با حافظه ای بسیار بزرگ است که خاطرات، اعتقادات ما و همچنین تجربه های ما در زندگی را ذخیره می کند.

به عنوان مثال، اگر کسی احساس عدم اعتماد به نفس دارد ممکن است به این دلیل باشد که در گذشته اتفاق هایی برای او افتاده است که او را به این باور رسانده است که او نمی تواند چیزی را کنترل کند و یا احساس عدم اعتماد به نفس در مورد آن میکند.

پس ذهن ناخوداگاه ما با رویاهای ما چه میکند؟ همه کار میتواند بکند

ارتباط بین ناخودگاه و رویاهای شما

هنگامی که شما خواب می بینید، ذهن خودآگاه شما خواب است. اما، ذهن ناخودآگاه شما هرگز نمیخوابد. ناخوداگاه شما ۲۴ ساعته حتی زمانی که شما خواب هستید کار می کند. ذهن ناخودآگاه کنترل بدن شما، تنفس، عملکرد ارگان ها، رشد سلول ها و همه چیز را کنترل می کند.

به همین دلیل است وقتی که خواب هستید ذهن ناخودآگاه شما هنوز بیدار است و این به سادگی نشان می دهد که ذهن ناخودآگاه شماست که روی رویاهای شما کنترل دارد. رویا دیدن زمانی است که  ذهن ناخودآگاه شما با تصاویر ذهنی شما ارتباط برقرار میکند که ما آن را رویا مینامیم.

و به این دلیل که ذهن ناخودآگاه ما به شکل نمادها، استعاره ها و شکل های بصری فکر میکند، رویاهای ما نیز در جهت همان نماد و نشانه ها حرکت میکند  به همین دلیل است که بیشتر رویاها غیر مرتبط با ما و پیچیده هستند، اما اغلب آنها به تجربیات و حوادث زندگی روزمره ما بستگی دارد.

آیا ناخوداگاه شما میتونه رویاهای شما را کنترل کند ؟

این یکی از سؤالات پرطرفدار در مورد رویاها و ذهن ناخودآگاه است. به طور خلاصه، پاسخ بله است. ذهن ناخودآگاه ما می تواند رویاهای ما را کنترل کند، و چون ما می توانیم ذهن ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنیم، بنابراین می توانیم رویاهایمان را کنترل کنیم.

با این حال، همه اینها بستگی به این دارد که چگونه می خواهید رویاهای خود را کنترل کنید. به عنوان مثال، می توانید سعی کنید رویاهای شفاف ببینید، یا در مورد چیزی که میخواهید رویا ببینید، سعی کنید راه حل مشکلات خود را از طریق رویا پیدا کنید، یا اتفاقات ناگواری که در طول روز برایتان اتفاق افتاده است را متوقف کنید.

نکته هایی برای کنترل رویاهای شما از طریق ذهن ناخوداگاه:

اگر می خواهید یاد بگیرید که چطور رویاهای خود را از طریق ذهن ناخودآگاه خود کنترل کنید در ادامه مطلب چند راهنمایی در مورد چگونگی دستیابی به این هدف وجود دارد:

 • اگر می خواهید مشکلات خود را از طریق رویاهای خود با استفاده از ذهن ناخودآگاه حل کنید، شما می توانید با استفاده از آیتم های فیزیکی در اطراف خود اثرات این روش را افزایش دهید به عنوان مثال اگر شما یک هنرمند هستید و می خواهید ایده های خلاقانه ای برای چیدن یک اثر شگفت انگیز به ذهنتان خطور کند، می توانید بوم را  کنار تخت خود قرار دهید. یا اگر شما یک مخترع هستید، می توانید دستگاه یا طرح خود را در کنار تخت خود برای الهام گرفتن قرار دهید.

 

 • هرگز بعد از اینکه از خواب بیدار شدید سریع از تخت بیرون نپرید  رویاها یا تصاویری که از طریق ذهن ناخودآگاه نگه داری میشوند با زود بیرون امدن از تخت از اینکه شما انها را بیاد بیاورید ناپدید میشوند بنابراین چند دقیقه ای در رختخواب بمانید و بعد بیرون آیید.
 • زمانی که بیدار شدید، رویاهای خود را ثبت کنید. آنچه را که در رؤیاهای خود میبینید ، بنویسید و  به احساس کردن آن توجه کنید.
 • قبل از خواب، تصویر شخصی که میخواهید رویای آن را ببینید را در سر تجسم کنید و تصویری از آن شخص را در کنار تخت خود قرار دهید.

شما می توانید رویاهای خود را با اگاه بودن از خواب دیدن شفاف کنید. در رویای شفاف شما می توانید هر کاری که می خواهید انجام دهید، زیرا می دانید که شما در حال خواب دیدن هستید.

 • تمرین استفاده از تاکیدات، این تکنیک بسیار خوبی برای ایجاد کردن رویاست که از طریق ذهن ناخودآگاه انجام میشود.  ما می دانیم که رویاهای ما تصاویر تولید شده ذهن ناخودآگاه ما هستند و ما همچنین می دانیم که می توانیم از تاکیدات استفاده کنیم تا برنامه ریزهای  ناخودآگاه مان را تغییر دهیم؛ از این رو تاکیدات می تواند رویاهای شما را کنترل کند.

برای مثال، قبل از خواب، می توانید شانس خود را برای خواب دیدن با تکرار این تاکید افزایش دهید. “امشب، وقتی که به خواب می روم، من از رویایی که میبینم آگاه هستم”.

همچنین میتوانید از البوم زیر برای دیدن رویا استفاده کنید

تحریک کردن ذهن برای خواب دیدن

 • خواب بیشتر ممکن است مضحک باشد، اما هرچه بیشتر بخوابید، شانس بیشتری برای دیدن رویا دارید. هنگامی که ما بخوابیم، ما در هر ۹۰ دقیقه یک حرکت چرخه چشم یا REM را تجربه خواهیم کرد. و وقتی خواب کافی نداشته باشید، مدت زمان چرخه بیشتر طول می کشد. بنابراین، شما کمتر چرخه خواب REM را تجربه می کنید بنابراین اغلب اوقات رویا نمیبینید.

ذهن ناخودآگاه ما نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کند. هنگامی که شما در انجام یک چیز تمرکز می کنید یا داشتن یک فکر به اندازه کافی در طول روز زمانی که بیدار هستید، ممکن است در هنگام خواب  رویای ان را ببینید .

رویا دیدن یک پدیده شایع است که برای هر کسی می تواند رخ دهد، زیرا رویاها از طریق ذهن ناخودآگاه ما ایجاد می شوند و این که چگونه از ذهن ناخودآگاه ما در طول روز استفاده می کنیم تا حد زیادی روی رویاهایی که در شب میبینیم تأثیر می گذاریم.

آیا رویاها معنای خاصی دارند؟ این همه بستگی دارد به اینکه چگونه می خواهید به آن نگاه کنید. رویاها فقط برانگیختگی الکتریکی در مغز ما هستند که تصاویر را به صورت تصادفی از ذهن ناخودآگاه ما می گیرد.

 1. ۰
  raziyeh

  سلام و وقت بخیر
  خوشبختانه بارها برایم پیش آمده که چیزی که آرزویش را داشته ام و در طول روز به آن فکر میکردم صحنه هایی را درخواب دیدم و بعد از بیداری تصاویر گنگی در ذهنم بوده که چندان برایم شفاف و واضح نبوده ، که بعد از گذشت چند هفته در دنیای بیرون اون صحنه و یا اتفاق رو تجربه کرده ام و این تجربه برای من خیلی خوشایند و شیرینه.

 2. ۰
  Mohammad83

  سلام پس اون رویاهایی که بعد از مدتی به واقعیت میپیوندند داستانش چیه؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیداین مطلب را به اشتراک بگذارید 

اضافه به لیست علاقه مندی ها


جست و جو

برای جست و جو کلمه مورد نظر را وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

بازیابی رمز عبور

ایجاد حساب کاربری جدید