یادگیری در خواب

یادگیری در خواب
چکیده این مطلب : انتشار : ۱۵ , بهمن , ۱۳۹۵ 12 نظر ۲۲۸۴ بازدید

تحقیقات نشان داده است که ذهن در زمان خواب توانایی یادگیری مطالب را دارد و اینکه این مطالب چگونه به فرد القا شوند بسیار  یادگیری در زمان خواب را تحت تاثیر قرار میدهد در زیر تحقیقات و پژوهش های بیشتری در مورد یادگیری در خواب  میخوانیم: آیا پیام های پنهان زمانی که شما خواب هستید […]

 

تحقیقات نشان داده است که ذهن در زمان خواب توانایی یادگیری مطالب را دارد و اینکه این مطالب چگونه به فرد القا شوند بسیار  یادگیری در زمان خواب را تحت تاثیر قرار میدهد در زیر تحقیقات و پژوهش های بیشتری در مورد یادگیری در خواب  میخوانیم:

آیا پیام های پنهان زمانی که شما خواب هستید کار میکنند ؟

پیام های پنهان معمولا یا شنیداری هستند یا دیداری که در زیر سطح آگاهی شما دریافت میشوند به عبارت دیگر شما قادر به تشخص دادن انها نیستید .

اما اگر اگاهی شما قادر به دیدن یا شنیدن انها نیست  دلیل این نمیشود که انها وجود ندارند .چه اتفاقی رخ میدهد که پیام های پنهان توسط ناخوداگاه دریافت میشوند  به عنوان مثال اگر نام شما را در یک اتاق بسیار شلوغ صدا بزنند حتی اگر سر و صدا بسیار زیاد باشد باز هم شما اگاهانه نام خود را میشنوید .

بنابراین پیام های پنهان توسط ناخوداگاه وقتی در یک سطح عمیق تر ارسال میشوند درک میشوند.

 

پیام های پنهان چه هستند؟

انها پیام های هستند که در سطح عمیق تر قابل درک برای  ناخوداگاه هستند  اما ذهن خوداگاه  توانایی شنیدن انها را ندارد .این پیام ها طوری طراحی شده اند که در زیر درک و اگاهی ما به ذهن ارسال میشوند.برای مثال اگر شما در حال خواندن یک متن هستید به طور قطع اتفاقات دیگری هم روی صفحه کامپیوتر ، تبلت یا گوشی شما رخ میدهد .من شک دارم اگر شما روی یک موضوع تمرکز کنید ذهن ناخوداگاه شما نداند در دقیقه های بعدی کجا باید کلیک کند .

این پیام ها را میتوان در تصاویر چارلز آلن گیلبرت سال ۱۸۹۲ پیدا کرد که در تصویر زیر نمونه آن را میتوانید مشاهده کنید که دیدن این پیام ها بستگی دارد به اینکه شما چطور به عکس نگاه کنید که آیا یک جمجمه انسان است یا تصویر دو دختر بچه همراه با سگشان.بنابراین به یاد داشته باشید که پیام های پنهان میتوانند در هر جایی از عکس مخفی شوند و این فقط به فایل های دیداری ختم نمیشود .حتی در برخی موارد در این پیام های پنهان دسیسه هایی وجود دارد که والت دیزنی  از این قاعده مستصنا نیست.

آیا پیام های پنهان زمانی که شما خواب هستید کار میکنند ؟

تستی در مطالعات روانی انجام شد که پیام های پنهان این توانایی را دارد که شما را در هر حالتی تحت تاثیر قرار دهد بدون در نظر گرفتن اینکه شما بیدار هستید یا  خیر زیرا انها توانایی رد شدن از خوداگاه زمانی که شما خواب هستید را دارند .

هدف اصلی شنیدن پیام ها در هنگام خواب این است که سطح خوداگاه شما بسیار پایین است .افرادی که از پیام های پنهان برای بهبود خود استفاده کرده بودند گزارش دادند در تمامی جنبه های زندگی توانسته اند سطح خود ار ارتقا دهند و گزارش دادند در همه مواقع از این پیام های پنهان استفاده کرده اند حتی زمان خواب.

خیلی عجیب است…

جلسات پیام پنهان زمانی که شما انها را به صورت تکراری گوش میکنید بسیار اثر گذار خواهد بود که در مورد پیام های پنهان خود تاکیدات در یک البوم چندین بار تکرار شده اند .

یکی از اصلی ترین دلایلی که پیام های پنهان کار میکنند تکرار انهاست.

پخش کردن پیام های پنهان زمانی که شما خواب هستید اجازه میدهد انها برای ذهن غیر قابل مشاهده باشند و به راحتی به ناخوداگاه نفوذ و جذب شوند که این مزیت زمان شما را در روز برای کارهای روز مره آزاد میکند .

 

متوسط خواب افراد در امریکا ۶ تا ۷ ساعت در شب است.که تعدادی از افراد در کل عمرشان بیش از ۲۰۰.۰۰۰ ساعت در خواب هستند .چه میشود اگر این ساعات برای یادگیری استفاده شود؟.زیرا ما در زمان بیداری شاید زمانی برای یادگیری یک الت موسیقی یا زبان فرانسوی را نداریم .با این ایده شما میتوانید از روش هایی روانی برای نفوذ و اشتیاق ذهن برای یادگیری در زمان خواب استفاده نمایید .یک مطالعه توسط محققان دانشگاه نورت وسترن  نشان میدهد  که انچه ما در زمان خواب میشنویم میتواند حافظه ما را بعد از بیداری  بهبود بخشد .

این مطالعه در مجله Nature Neuroscience به چاپ رسید  .این تیم تحقیقاتی برای اولین بار به انها یاد داد که یک اهنگ خاص را با فشار دادن کلید ها بنوازند سپس افرادی که در این تست شرکت کرده بودند در یک اتاق تاریک و راحت برای ۹۰ دقیقه به خواب نیم روزی فرو رفتند و زمانی که افراد در خواب بودند تیم تحقیقاتی برای افزایش حافظ انها موجی ارام  را پخش کرد که به افزایش حافظه انها منجر میشد و این اهنگ در این ۹۰ دقیقه بارها و بارها پخش شد  و پس از بیداری انها اهنگ هایی را که در زمان خواب شنیده بودند را خیلی بهتر بیاد اوردند در مقایسه با شرکت کنندگانی که اهنگها را نشنیده بودند .

  Paul J. Reber  یک روانشناس از شمال وسترس در یک مصاحبه مطمبوعاتی   میگوید ” بیشترین تمایلات یادگیری چیزهای جدید در خواب است “

علاوه بر این محققان فعالیت مغز را در طول خواب اندازه گیری کردند که نشان داد ” سیگنال های الکتروفیزیولوژیک در طول خواب با مقدار بهبود حافظه در ارتباط بودند همچنین جیمز انتونی سرپرست نویسنده ها افزود : این سیگنال ها ممکن است در اثر بهبود حافظه در هنگام خواب باشند”

آزمایش قبلی نتایج شگفت انگیز فعالیت مغز در هنگام خواب را نشان داد که چطور مغز میتوانند بهبود پیدا کند . یک تحقیق در  سال ۲۰۱۱  روی شرکنندگان انجام شد که انها باید ارتباط بین تصاویر مختلف و صداها را با مکان های متفاوت که روی صفحه مانیتور بود را قبل از خواب به حافظه بسپارند.سپس در حالی که خواب بودند محققان صداهایی را پخش کردند بعد از آن شرکت کنندگانی که موزیک برای انها در حین خواب پخش شد نسبت به دیگر شرکت کنندگان بسیار راحتر و با باهوشی بسیار بالا تصاویر و مکان های نشان داده شده را به خاطر اوردند. البته باید در نظر داشت این صداها شرکت کنندگان را از خواب بیدار نمیکرد فقط در بگراند ذهن انها پخش میشد و خوداگاه انها در زمان خواب هیچ صدایی را نشنیده بود.

اگر چه هنوز دانشمندان درک عمیقی از عملکرد ذهن در زمان خواب ندارند اما بر این باورند که ذهن به حوادثی که هر شب در زمان خواب رخ میدهد عادت میکند .محققان با توجه به این تحقیقات در حال کاوش روی  دیگر توانایی های حافظه در زمان خواب هستند .

در این میان این باید الهام بخش افرادی که در صدد افزایش پتانسیل حافظه و ذهن خود هستند باشد.به عنوان مثال یادگیری یک زبان جدید ،حفظ لغات ، تغییر الگوهای ذهنی ناخوداگاه و موارد بسشتر که این حدود ۷ ساعت در روز بیشتر به شما زمان میدهد که زندگی شما را از بقیه انسانها متفاوت میکند.

 

 1. ۰
  mitra najar

  سلام. میتونین برای تغییر رنگ چشم به طلایی سبز فندقی (golden hazel green) که عکس و تاکیدات پنهان اون رو تو لینک زیر http://s8.picofile.com/file/8309237500/golgen_hazel_green_color_eyes.rar.html گذاشتم، فایل صوتی اون را درست کنین؟ ممنون میشم. من خودم میخواستم فایلش را درست کنم . ممنون میشم اینکار رو برای من و دوستان دیگر انجام دهید.

 2. ۰
  Fe

  سلام ببخشید میشه ی فایل واسه درمان دوربینی چشم هم تولید کنید ؟ خیلی ممنون از سایت خوبتون

  • ۰
   پشتیبان

   سلام بله تولید خواهد شد

 3. ۰
  jigsaw

  باسلام اگه می شه برای درمان نزدیک بینی چشم هم فایل صوتی قرار بدید

  • ۰
   پشتیبان

   سلام بله بررسی میشود در صورت امکان تولید خواهد شد

 4. ۰
  F E

  سلام ببخشید میشه منو راهنمایی کنید واسه افزایش قد. و موفقیت تحصیلی باید چه محصولی رو تهیه کنم ؟

  • ۰
   مدیر

   سلام برای افزایش قد هنوز البومی تولید نشده است اما برای موفقیت تحصیلی از البوم های افزایش هوش و حافظه میتوانید استفاده کنید
   موفق باشید

 5. ۰
  zahra khabazi

  در قسمت سوالات متداول،سوال یکی مانده به آخر _شرایط استفاده_ در دستورالعمل،که تقریبا پاراگراف آخر هست برای جلسات با ضربات دوگوشی و تن های ایزونتریک زمان یک ساعت که مشخصا قبل از خواب است تعیین شده !! این مطلب در همین سایت به اشتراک گذاشته شده !!! این تناقض رو چطور تفسیر میکنید ؟

  • ۰
   مدیر

   ضمن تبریک به دقت و بررسی موارد توسط شما بله درست است اما با این حال البوم های غیر از تن هایی که فرمودید برای گوش دادن هیچ محدودیتی ندارند و تمامی سوالات مربوط به استفاده در سوالات متداول توضح داده شده است لطفا پس از بررسی موراد استفاده کامنت و یا سوالات خود را مطرح کنید

 6. ۰
  zahra khabazi

  این مقاله بیشتر در مورد تاثیرگذاری بر روی حافظه در زمان خواب صحبت میکند و درباره تاثیر بر ناخودآگاه مطلب خاصی گفته نشده .

 7. ۰
  zahra khabazi

  آیا این مطلب در مورد همه مطالب و همه آلبوم ها صدق میکند ؟ پس دلیل اینکه برای برخی آلبوم ها تایم معینی در نظر گرفته شده چیست ؟ در اینصورت برای آلبوم هایی که زمان تعیین شده گوش دادن به آنها در خواب تاثیری ندارد ؟
  و سوال آخر آیا در پکیج ویژه تمامی آلبوم هایی که به صورت تک در سایت قرار داده شده هم موجود است ؟

  • ۰
   مدیر

   سلام بله برای تمامی البوم ها اثر گذار است و زمان گوش دادن به فایل ها محدودیتی ندارد و پکیج به صورت بصری و فایل های اموزشی کار میکند و ربطی به فایل های صوتی ندارد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیداین مطلب را به اشتراک بگذارید 

اضافه به لیست علاقه مندی ها


جست و جو

برای جست و جو کلمه مورد نظر را وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

بازیابی رمز عبور

ایجاد حساب کاربری جدید