چطور ضمیر ناخوداگاه را برنامه ریزی کنیم؟۲۰۱۹

چطور ضمیر ناخوداگاه را برنامه ریزی کنیم؟۲۰۱۹
چکیده این مطلب : انتشار : ۳۰ , فروردین , ۱۳۹۸ 4 نظر ۱۲۲۴ بازدید

“هر آنچه که در ذهن ناخودآگاه بگذاریم و آن را با تکرار و احساسات تغذیه کنیم در نهایت تبدیل به واقعیت میشود Earl Nightingale  “ ذهن ناخودآگاه شما کنترل زیادی روی تجربیات زندگی شما دارد – از غذایی که می خورید تا فعالیت هایی که روزانه انجام میدهید، میزان درآمدی که کسب می کنید و […]

 

“هر آنچه که در ذهن ناخودآگاه بگذاریم و آن را با تکرار و احساسات تغذیه کنیم

در نهایت تبدیل به واقعیت میشود Earl Nightingale  “

ذهن ناخودآگاه شما کنترل زیادی روی تجربیات زندگی شما دارد – از غذایی که می خورید تا فعالیت هایی که روزانه انجام میدهید، میزان درآمدی که کسب می کنید و حتی نحوه واکنش شما به موقعیت های استرس زا را کنترل می کند ،همه اینها با اعتقادات ناخودآگاه شما هدایت می شوند.

به طور خلاصه، ذهن ناخودآگاه شما مانند خلبان خودکار هواپیما است. خلبان خودکار از قبل برنامه ریزی شده است که یک مسیر خاص را دنبال کند و زمانی که کنترل روی حالت خودکار است شما نمی توانید مسیر آن را منحرف شوید مگر اینکه مسیرهایی که قبلا برای آن تعریف شده است را تغییر دهید.

ذهن ناخودآگاه چیست؟

ناخوداگاه کوه یخ

ناخودآگاه” بخشی از ذهن شما است که در زیر ذهن خوداگاه شما عمل می کند.

در حال حاضر شما عمدتا از ذهن خوداگاه خود برای خواندن این کلمات استفاده می کنید و مفهوم انها را جذب می کنید، اما در زیر این تمرکزی که آگاهانه انجام میدهید ذهن ناخودآگاه شما در پشت صحنه ها با اشتیاق در حال فعالیت است و اطلاعات را بر اساس درک شما از جهان اطراف تان قبول یا رد میکند.

ادراکات شما هنگامی که شما یک نوزاد بودید تشکیل شده اند.با هر تجربه ای که در طول دوران کودکی خود داشته اید، ذهن ناخودآگاه خود این اطلاعات مانند اسفنج جذب کرده است.در طول این دوران شما چیزی را رد نکردید، زیرا شما هیچ اعتقادی در مورد هیچ چیز نداشتید که بخواهید مخالفت کنید ،  به سادگی تمام اطلاعاتی که در دوران کودکی خود دریافت کرده اید را پذیرفته اید.

شما احتمالا می توانید ببینید که چرا در زندگی به مشکلاتی بر میخورید ، زیرا در دوران کودکی شما را بارها احمق، بی ارزش، کند، تنبل و یا بدتر صدا زدند و ذهن ناخودآگاه شما این اطلاعات را به عنوان مرجع ذخیره کرده است.همچنین شما ممکن است اطلاعاتی را در مورد زندگی خود یا محدودیت هایی که به توانایی های فیزیکی شما مثل ، رنگ پوست، جنسیت یا وضعیت مالی شما مربوط می شود دریافت کرده باشید.

در زمانی که شما ۷ یا ۸ ساله شدید، شما به صورت ریشه ای پایه و اساس اعتقاد خود را بر اساس تمام برنامه زیرهایی که شدید ساخته اید برنامه ریزی هایی که از طرف خانواده، تلویزیون و سایر مسائل مربوط به محیط زیست دریافت کرده اید.

 

چگونه این برنامه ریزی ها روی شما تاثیر می گذارد؟

cod

در حال حاضر که شما یک فرد بزرگسال هستید، ممکن است فکر کنید که می توانید به راحتی پیام های مخرب یا نادرستی که در طول دوران اولیه زندگی خود جذب کرده اید را کنار بگذارید اما این کار ساده ای نیست.به یاد داشته باشید که تمام این اطلاعات در سطح ناخوداگاه شما ذخیره شده اند و تنها زمانی که از آنها مطلع می شوید که این برنامه ها مانع پیشرفت شما در ایجاد یک زندگی ایده آل، موفق و سازنده می شوند.

آیا تا به حال سعی در رسیدن به هدفی داشته اید اما نتوانسته اید و هر بار خود را سرزنش کرده اید؟ مهم است که بدانید که شما به خودی خود مشکل ندارید یا ذهن شما مشکل روانی ندارد و شما محکوم به شکست نیستید این برنامه های مخرب هستند که اجازه رسیدن شما به هدفتان را نمی دهند.حال که متوجه این هستید که ناخوداگاه شما زندگی شما را کنترل میکند به این معناست که ” شما می توانید به هر خواسته ای برسید اگر وقت بگذارید و ضمیرناخودآگاه خود را مجدد برنامه ریزی کنید”

برنامه نویسی هنوز ادامه دارد…

ذهن باز

قبل از اینکه بررسی کنیم که چگونه می توانیم ناخودآگاه خود را مجددا برنامه ریزی کنیم، مهم است بدانید که،برنامه نویسی های دوران کودکی تا به امروز ادامه دارد.

با هر تجربه ای که بدست می آورید، نتیجه گیری های خاصی را انجام می دهید و اطلاعاتی در رابطه با این موضوع در ناخوداگاه شما ذخیره می شود که اقدامات آینده خود را رقم می زنید. به عنوان مثال، فکر می کنید چه نوع اطلاعاتی ذخیره می شود اگر شما توسط کسی که از او مراقب کرده اید یا با او دوست بوده اید مورد تحقیر و سرزنش قرار گیرید؟

ذهن ناخودآگاه شما بلافاصله خاطرات مربوط به این تجربه را بازیابی می کند و نمونه های دیگری از تحقیر و سرزنش را به یاد شما می آورد – مثل زمانی که بهترین دوست شما در دوران کودکی نیز همین کار را با شما کرد و در نهایت نتیجه گیری می کنید که شما به نوعی غیر قابل قبول هستید یا غیر قابل تحمل و مستحق تحقیر هستید و این باعث می شود خود را یک انسان بی ارزش بدانید.

حال، جالب اینجا است که اگر تجربه ای داشته باشید که با اعتقادی که قبلا وجود داشته است متضاد باشد، ذهن ناخودآگاه شما یا آن را رد می کند یا آن را بازنویسی می کند، به طوری که با دیدگاه فعلی شما از واقعیت همخوانی داشته باشد.

در اینجا این را با یک مثال بررسی میکنیم:

بیایید فرض کنیم شما یک باور بنیادی دارید که شما غیر منتظره یک شخص بی مزه که اصلا علاقه ای به دانستن برای بهتر شدن ندارد هستید…

به احتمال زیاد اولین چیزی که فکر کنید این است که باید شوخی و کاری بامزه انجام دهید. اما وقتی اعتقاد دارید که هیچ کس کارهایی که در فکر شما شوخی هستند را دوست ندارد، زیرا قبلا باور کرده اید که جذاب نیستید ، شما شوخی میکنید اما هیچ کس به شما پاسخ مثبت نمیدهد در ناخوداگاه شما، ذهن ناخودآگاه شما فریاد می زند: “امکان ندارد! شما یک شخص خیلی جذاب نیستید و کسی به شماعلاقه مند نیست”

سپس شما این شخصیت را در ذهن خود رد میکنید به عبارت دیگر قبل از اینکه شما بتوانید این شخصیت را رد کنید کاری انجام می دهید که همه از شما متنفر می شوند و باور شما قدرتمند تر می شود که شما جداب نیستید.حال همین اتفاق زمانی که شما در حال تلاش برای رسیدن به اهداف خود هستید رخ میدهد در نهایت شما شروع به اعتقاد این می کنید که شما توانایی کسب موفقیت را ندارید، بنابراین شما می بایست انتظار شکست را داشته باشید و در نهایت همین کار را انجام دهید.

احتمالا می توانید تصور کنید که چه موقعیت های دیگری توسط ذهن ناخودآگاه شما محدود شده اند اما اگر بدانید چگونه میتوانید ناخوداگاه را مجدد برنامه ریزی کنید این یک مسئله ساده خواهد بود زیرا هزاران نفر توانسته اند از بدترین شرایط خانوادگی و مالی به موفقیت های بزرگ برسند و این نشان میدهد شما نیز میتوانید.

 

چگونه ذهن ناخودآگاه را مجددا برنامه ریزی کنید؟

ذهن

راه های مختلفی برای بازنویسی برنامه های محدود کننده ذهن ناخودآگاه وجود دارد .

شما می توانید به طور همزمان از تمام این استراتژی ها استفاده کنید اما اگر فقط یک یا دو روش انتخاب کنید، بسیار موثرتر خواهد بود زیرا وقتی تمام توجه خود را به جای اینکه پراکنده کنید به صورت متمرکز روی یک روش بگذارید نتایج شگفت انگیز خواهد بود.

 

تاثیرات محیطی

آیا تا به حال تاثیراتی که محیط روی در ذهن ناخودآگاه شما میگذارد در نظر گرفته اید؟

به یاد داشته باشید که ذهن ناخودآگاه شما دائما اطلاعات را جذب و نتیجه گیری می کند و باور های شما را بر اساس این اطلاعات تشکیل میدهد.

اگر محیط روزانه خود را با تنفر و نزاع به پایان برسانید، تصور کنید که چه پیام هایی به ذهن شما جذب می شوند.

اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که به شدت افراد ، تصاویر و فیلم هایی منفی که از این لحظه در معرض آن هستید دوری کنید.از تماشای اخبار و صرف زمان زیادی با افراد منفی اجتناب کنید زیرا اینها برای ذهن شما مانند سم است.در عوض، اطلاعات مثبت را با خواندن و تماشا کردن دنبال کنید و بیشتر وقت خود را با افراد مثبت و موفق صرف کنید.

با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که پیامهای مثبت در ذهن شما جذب می شوند و این باعث می شود که رفتار خودتان و اتفاقات مثبتی که اطراف شما رخ میدهد را ببینید.

 

تجسم

ذهن ناخودآگاه شما به تصاویر پاسخ می دهد ، تجسم کردن تصاویر مثبت و قدرتمند یک راه عالی برای برنامه ریزی ذهن ناخوداگاه شما است.سعی کنید روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صحنه های مثبت را تجسم کنید و اینکه از زندگی خود راضی هستند.

در اینجا برخی از مواردی که می توانید تجسم کنید وجود دارد:

 • روابط کامل
 • شغل دلخواه
 • یک خانه زیبا
 • تعطیلات پر از هیجان و لذت بخش
 • هر چیز دیگری که می خواهید در زندگی خود داشته باشید

همانطور که شما همواره (به صورت روزانه) این کار را انجام می دهید، تصاویر منفی ذخیره شده از تجربیات گذشته مثل، ترس، نگرانی و شک و تردید با شجاعت ، امیدواری ، مثبت اندیشی و ایمان جایگزین میشوند. برای تقویت قدرت تجسم در حالی که چیزهای شگفت انگیز را در ذهن خود تصویر می کنید مطمئن باشید که احساسات مثبت را از خود مرتعش کنید.

اجازه دهید احساسات عشق، شادی، قدردانی، و صلح درون شما جریان پیدا کند، به طوری که واقعا این تجربیات را از قبل داشته اید.ذهن ناخودآگاه شما این پیام ها را اگر واقعی باشند جذب میکند و این با داشتن احساس خوب زمان تجسم رخ میدهد.این زیبایی واقعی تجسم است – قدرت دور زدن تفکرات محدود کننده یا تمرکز روی تصاویر دلخواه، و همه آنها به ناخودآگاه شما نفوذ میکنند و در نهایت در زندگی شما ایجاد میشوند.

 

عبارت های تاکیدی

عبارت های تاکیدی یکی دیگر از راه های موثر برای جایگذاری پیام های مثبت در ناخودآگاه شما است. اگر به شیوه صحیح از عبارت های تاکیدی استفاده کنید بسیار موثر هستند:

۱:آنها را به طور مثبت و در لحظه حال بگویید به عنوان مثال ” به جای اینکه بگویید “من محترم و موفق خواهم شد” بگویید “من مصمم و موفق هستم زیرا تمرکز روی وضعیتی در آینده برای ذهن ناخودآگاه نامفهوم است ناخوداگاه فقط این لحظه را می شناسد. همچنین از تاکیدات مثبت استفاده کنید. گفتن اینکه “من یک شکست خورده نیستم” ترجمه آن برای ناخوداگاه “من یک شکست خورده هستم ” محسوب می شود، زیرا ناخودآگاه شما نمی تواند منفی ها را پردازش کند.

۲:احساسات خود را درگیر کنید وقتی می گوید: “من ثروتمند هستم”، در حالی که احساس فقر میکنید فقط پیام های متناقض را به ناخودآگاه خود می فرستید بنابراین هر آنچه که می گویید، تلاش کنید احساسات مربوطه به آن جمله را نیز احساس کنید زیرا ناخودآگاه شما با احساسات سریعتر واکنش بیشتری از خود نشان میدهد.

۳:تکرار کنید، تکرار کنید، تکرار کنید. عبارت های تاکیدی اگر فقط یک یا دوبار آنها را بگویید کار نمی کنند. برای دریافت بهترین نتایج، آنها را چندین بار در طول روز با صدای بلند تکرار کنید.

 

پیام های پنهان

پیام های پنهان صوتی

یکی دیگر از روش های محبوب استفاده از پیام های پنهان است که عمدتا فرکانس مغزی شما را تغییر می دهد.

این ممکن است به نظر مثل یک فیلم علمی باشد اما گزارش افرادی که از برنامه های صوتی استفاده کرده اند نشان میدهد این روش بسیار موثر است.فرکانس های ذهنی شما در حالت های مختلف تغییر می کنند:

 1. بتا : هنگامی که شما به طور کامل آگاهانه و فعالانه تمرکز کنید
 2. آلفا : زمانی که شما آرام هستید
 3. تتا : هنگامی که شما خواب آلود یا در حالت چرت هستید
 4. دلتا:  زمانی که شما در خواب عمیق هستید

این فایل های صوتی می توانند به شما کمک کنند تا ذهن ناخودآگاه خود را مجددا برنامه ریزی کنید:

تحقیقات نشان داده است که ذهن ناخودآگاه شما هنگامی که بسیار آرام هستید، مانند حالت های آلفا یا تتا، اطلاعات را سریع دریافت می کند.استفاده از فایل های صوتی پنهان همراه با تاکیدات مثبت یا تصاویرمی تواند یک ترکیب قدرتمند باشد، زیرا ذهن ناخودآگاه بی دفاع است و اجازه می دهد به راحتی هر پیامی را که می خواهید وارد کنید.

در مورد پیام های پنهان بیشتر بدانید: تاثیر شگفت انگیز پیام های پنهان

 

 

چطور میتوانم بفهمم اگر تلاش کنم ذهن من برنامه ریزی می شود؟

یکی از جنبه های چالش برانگیز برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه این نیست که با چشمان خود ذهنتان را ببیند که آیا هنوز برنامه مخربی وجود دارد که باید آن را تغییر دهید.

 نشانه های پیشرفت را تشخیص دهید ، با گذشت زمان و تلاش هایی که برای برنامه ریزی ضمیرناخوداگاه میکنید:

 • شما احساس قوی تر، با اعتماد به نفس تر و شادتری می کنید
 • شما بیشتر مایل به ریسک کردن و وارد شدن به چالش ها را دارید
 • رویاها و اهداف شما دیگر غیر قابل باور نیست بلکه هیجان انگیز هستند
 • شما حس عمیق تری از صلح درونی احساس می کنید، مثل اینکه درگیری های درونی شما حل شود
 • شما فرصت های بیشتری برای گسترش و رشد در هر منطقه از زندگی خود جذب می کنید

به طور خلاصه،

شما می دانید زمانی که تغییرات در ذهن ناخودآگاه شما انجام شود شما متوجه تغییر در هر دو وضعیت درونی و بیرونی خود خواهید شد.شواهد غیر قابل انکار هستند!


بیشتر بدانید:

۴ راه برای گارانتی کردن موفقیتتان در یک سال

چطور در یک ماه یک میلیارد تومان درامد زایی داشته باشیم؟

افزایش عملکرد ذهن

قوانین ناخوداگاه

راهی برای تغییر باورهای ناخوداگاه

 1. ۰
  مینا انتظار

  سلام وقت شما به خیر . از مطالبی که در اختیار ما قرار دادید بسیار سپاسگزارم . خیلی خوشحالم که راههای برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه را فهمیدم . تلاش می کنم و موفق هستم .بازهم ممنونم .

 2. ۰
  محمد حسین احمدی

  واقعا حقیقت در این مطلب گفته شده بود البته بعضی از قسمت‌های مطلب بالا میتونست کاملتر باشه ولی در کل عالی بود مانی ام اس متشکریم

 3. ۰
  عباس.علیزاده

  چرا فیلمهای رایگان رو نمیفرستید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیداین مطلب را به اشتراک بگذاریدامتیاز شما به این مطلبجست و جو

برای جست و جو کلمه مورد نظر را وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

ایجاد حساب کاربری جدید