چرا امواج مغزی کلید موفقیت است؟

چرا امواج مغزی کلید موفقیت است؟
چکیده این مطلب : انتشار : ۲۵ , فروردین , ۱۳۹۶ 14 نظر ۷۰۲۱ بازدید

جادوی امواج مغزی امواج مغزی در ذهن ما توسط نرون های مغزی ایجاد میشوند.سریع یا آهسته بودن این نرون ها مشخص میکند که ما امواج سریعتر یا آهسته تری داشته باشیم. همانطور که در شکل زیر میبینید فرکانس های آهسته امواج مغزی ما را آرام تر و ریلکس میکند.   جدول امواج مغزی EEG نرون […]

 

جادوی امواج مغزی

امواج مغزی در ذهن ما توسط نرون های مغزی ایجاد میشوند.سریع یا آهسته بودن این نرون ها مشخص میکند که ما امواج سریعتر یا آهسته تری داشته باشیم.

همانطور که در شکل زیر میبینید فرکانس های آهسته امواج مغزی ما را آرام تر و ریلکس میکند.

 

جدول امواج مغزی EEG

نرون های عصبی که سرعت کمی دارند امواج مغزی اهسته ای را ایجاد میکنند و این باعث دورشدن نگرانی ها و دلشوره های روزمره زندگی میشود و ذهن خوداگاه شل و ریلکس میشود و در این حالت ما توانایی دسترسی به ناخوداگاه را داریم.

قدرت تسلط بر ذهن ناخوداگاه

تسلط بر ذهن ناخوداگاه فوق العاده شما را قدرتمند میکند.آیا میدانید بیش از ۹۵% افکار ما ناخوداگاه هستند ؟

یک لحظه در مورد آن فکر کن این یعنی اینکه شما فقط ۵% روی افکار خود تسلط دارید.اگر برای اولین بار این جمله را میخوانید واقعا ترسناک است با این حال میدانید که میتوانید از آن به نفع خود استفاده کنید و تمام کنترل آن را بدست بگیرید.

 

امواج مغزی بتا ۱۳-۴۰ هرتز (محتاط بودن ذهن)

این حالت در ذهن ما بیشتر در زمان بیداری رخ میدهد.تمرکز بسیار راحت است زیرا امواج به سرعت در حرکت هستند.و شما با استفاده از قدرت چپ مغز کارهای پیچیده را مثل حل کردن یک مسئله ریاضی را انجام میدهید .

با این حال برخی فرکانس های محدوده بتا ( یا مدت طولانی در این محدوده ماندن) میتواند باعث ؛ استرس ، نگرانی و وحشت در فرد شود.

همانطور که میدانید ماندن بیش از اندازه در یک حالت مثل استرس میتواند سیستم ایمنی بدن را خراب و یا از کار بیندازد.زیرا اگر شما بیش از اندازه در حالت استرس بمانید مغز ما شروع به تولید مواد شیمیایی استرس از قبیل(کورتیزول) میکند و این مواد شیمیایی تند و زننده هماهنگی سیستم ایمینی بدن را ناهماهنگ میکند.در واقع این مواد باعث میشود هر سیستم بیولوژیکی بدن نظم خود را از دست بدهد و شما احساس افسردگی ، بی حالی و عصبی بودن را بکنید.

 

سن در تولید امواج بتا موثر است

دانشمندان با مطالعه روی کودکان به نتایج عجیب غریبی برخورد کردند.کودکان تا سن ۴ ، ۵ سالگی امواج مغزی بتا کمتری نسبت به بزرگسالان تولید میکنند.

زمانی که به این سن میرسند شروع به تولید امواج بتا بیشتری میکند و این به دلیل اینکه بچها مدرسه را شروع میکنند نیست.بلکه به این دلیل است که زمانی تولید امواج بتا رو به افزایش میرود که انها با حساب و تلفظ اشنا میشوند.در این سن بچها امواج بتای بیشتری نسبت به بزرگسالان میکنند و در این سن بچها به بیاد آوری رویاهای شبانه خود تسلط بیشتری دارند.

 

امواج  الفا (ذهن آرام)

زمانی که شما استراحت میکنید امواج مغزی شما آهسته میشود و از حالت بتا به حالت آلفا میروید.زمانی که شما بیدار میشوید هم حالت آلفا را تجربه میکنید.زیرا ذهن هنوز آرام و شل است. ورود به این حالت زمانی که در حال تماشای تلویزیون ، کتاب خواندن و خواب رفتن در روز هستید هم رخ میدهد .البته شما در حالت آلفا هم  میتوانید مدیتیشن کنید.

 

راه ورود به ناخوداگاه

حالت آلفا میتواند راهی را برای ورود به ناخوداگاه تعریف کند .در این حالت خلاقیت شما افزایش پیدا میکند و شما احساس آرامش و سلامتی میکنید.همچنین ترس ها و نگرانی از شما دور میشود .بیاد آوردن اطلاعات در این حالت بسیار آسان است به همین دلیل این حالت را حالت فوق یادگیری نام گذاری کرده اند .

امواج تتا ۴ تا ۷ هرتز (ذهن ناخوداگاه)

حالت تتا حالتی است که ذهن شما به مدیتیشن عمیق یا خواب سنگین میرود و ما در زمان خواب رفتن و بیدار شدن از این حالت شگفت انیگز آگاه هستیم.که البته با امواج مغزی هم میشود این حالت را ایجاد کرد.این حالت زمانی که ما خواب هستیم رخ میدهد.

این حالت احساسی مانند یگانگی و ارتباط با هر چیز و جهان است که برخی افراد یک حالت شناور بودن را تجربه کرده اند.در این حالت خلاقیت فرد افزایش پیدا میکند که اغلب گزارش داده اند نورهایی را در حالت تتا میبینند و بدون زحمت بینش و الهام در ذهن جریان پیدا میکند .

این نشان میدهد زمانی که خلاقیت افراد افزایش پیدا میکند ایده های خوبی برای حل مشکلات پیدا میکنند.

 

امواج دلتا ۰ تا ۴ هرتز ( فوق ناخوداگاه)

حالت دلتا آهسته ترین فرکانس مغزی را دارد که معمولا در عمیق ترین خواب ها تجربه میشود .در این حالت بدن بافت های سلولی خودش را ترمیم میکند این حالت برای تجدید بدن نیاز است .در این حالت هورمون های بسیار مفید شیمیایی توسط مغز تولید میشود .

در زندگی عادی شما هرگز حالت دلتا را تجربه نخواهید کرد زیرا شما عمیقا خواب هستید.این حالت ذهن بسیار لذت بخش است. خوشبختانه با تکنولوژیbrain entrainment شما میتوانید ذهنتان را آموزش دهید تا این حالت را زمانی که شما بیدار هستید تجربه کنید.که در برخی از آلبوم های صوتی از امواج brain entrainment استفاده شده است .

از این حالت میتوان برای ورود اطلاعات جدید ، درمان ، استراحت و تجدید بدن استفاده نمود.حالت دلتا همچنین فوق ناخوداگاه را به حالت اجرا در می اورد.و این درب فوق ناخوداگاه را برای دریافت بینش و الهاماتی که قبلا از آن اگاه نبودید باز میکند.

امواج گاما ۳۰ تا ۱۰۰ هرتز

گاما حالتی از مغز است که کمترین درک را دارد .برخی دانشمندان حالت گاما را جدا از حالت بتا نمی شناسند.در حالی که برخی دیگر از دانشمندان فکر میکنند فرکانس ۴۰ هرتز منبع شناخت خود است که در مورد حالت گاما تحقیقات بیشتری لازم است تا متوجه شویم چه تاثیر بر ما  دارد.

مغز شما میتواند حالت های مختلف را در یک زمان تجربه کند

در زمان های مختلف مغز شما فرکانس های مختلفی را نوسان میکند با این حال در یک زمان ذهن فرکانس غالب را دارد که بیشترین درگیری را با ذهن دارد.به عنوان مثال اکثریت مغز شما در حالت بتا است اما نقاط کوچک دیگری وجود دارد که در حالت آلفا و دلتا هستند.

حالتی که ذهن همه حالت های فرکانس را داشته باشد در طول زندگی بسیار نادر است .زیرا این حالت بسیار قدرتمند است چرا که مغز شما در بالاترین حالت خود در حال کار کردن است.

 

تربیت ضمیر ناخوداگاه

ویدیوهای رایگان

کتاب های رایگان

مقالات رایگان

 1. ۰
  LiverpOoL

  درود بر شما
  میخواستم بدونم که تا چند دقیقه بعد از بیدار شدن ذهن توی حالت تتا میمونه؟

  • ۰
   پشتیبان

   سلام
   حالت تتا فقط در حالت خواب است بعد از بیداری در حالت الفا هستیم که یک ربع تا بیست دقیقه بعد به حالت بتا وارد می شویم

 2. ۰
  سلیمانی

  ممنون از اطلاعات خوبتون

 3. ۰
  هدف سبز

  با تشکر از مطالب مفید و کاربردی شما
  گروه هدف سبز-ایده هایی برای زندگی بهتر

 4. ۰
  مهرداد علایی

  درود وسپاس بابت اطلاعات مفیدی که برایگان دراختیار همگان قرار داده اید برای اشنایی بیشتر بسیار مفید وتاثیر گذارتر بود همراه اطلاعات نمونه ای صوتی یا تصویری قرار میگرفت که ترغیب به استفاده وپیگیری مطالب سایت میبود باتشکرعلایی

 5. ۰
  طراحی سایت در تبریز
 6. ۰
  مهرداد علایی

  با درود وسپاس از کمک هایتان برای شروع وانتخاب پکیچ های کاربردی نیاز به مشاوره وطرح سوال از وی جهت راهنمایی وتاثیر پذیری بیشتر به چه صورت است راهنمایی فرمایید

  • ۰
   پشتیبان

   سلام درصورتی که سوالی دارید با همکاران در زمان انلاین بودن میتوانید چت کنید که پایین سایت فرم ان نمایش داده میشود و یا با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیداین مطلب را به اشتراک بگذاریدامتیاز شما به این مطلبجست و جو

برای جست و جو کلمه مورد نظر را وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

ایجاد حساب کاربری جدید